GKN Automotive
Fleksibel intern logistikløsning fejrer 20 års tro tjeneste
For mere end 20 år siden valgte GKN Automotive Prevas’ interne logistiksystem LIPS. Baggrunden var et ønske om at sikre flowet af komponenter på virksomhedens fabrik i Köping, hvor der produceres transmissioner til firehjulstrukne køretøjer. Siden da er systemet løbende blevet videreudviklet i takt med den fortsatte udvikling af GKNs drift.
Nyt system til lager- og produktionslogistik
I begyndelsen af 2000’erne identificerede GKN behovet for at opdatere sit logistiksystem, da det eksisterende blev vurderet som for sårbart og baseret på ældre hardware og operativsystemer. Derudover fandtes der ingen supportfunktion for hverken software eller hardware. Efter en forundersøgelse engagerede GKN Prevas til at indføre et nyt, skræddersyet system – Logistics In Production System, LIPS.
”En stor fordel var, at Prevas havde været involveret i det eksisterende system og derfor havde en meget god forståelse for, hvordan vores forretning fungerer,” siger Mats Strömberg, som var delprojektleder under implementeringen af LIPS.


Intern logistikløsning med mange muligheder
De første år var præget af intensivt arbejde med at kortlægge virksomhedens og brugernes behov samt udvikle og implementere nye systemer til både lager- og produktionslogistik. Det gav forretningsorienteret støtte til bufferlagre og færdigvarelagre, hvor nøgleelementerne var orden, lagersikkerhed og sporbarhed.
”Vi har stor erfaring med denne type logistikløsninger, og vores medarbejdere har solid system- og driftskompetence,” siger Robert Kristensson, senior softwareudvikler hos Prevas og systemansvarlig for LIPS. ”LIPS er et fleksibelt, robust og skalerbart system, som vi har designet og tilpasset brugernes behov. Det føles godt at arbejde i et så tillidsfuldt og langsigtet partnerskab, som vi har med GKN.”
For produktionslogistikken, som omfatter intern transport for at sikre materialeforsyningen, har fokus været på at skabe orden, levere den rette mængde på det rette tidspunkt og sikre sporbarhed på pakke-, batch- og individniveau. LIPS’ vigtigste opgaver hos GKN har været at skabe grænseflader til automatiseringsudstyr (såsom kraner, robotter, AGV’er, manuelle trucks og skinnesystemer), opretholde fuld kontrol over varernes placering på fabrikken, håndtere sporbarhed samt kommunikere med forretningssystemet.
”Vi har taget højde for behov, som ikke fandtes, da systemet blev implementeret, og som måske heller ikke findes i dag, men som giver os store muligheder for fleksibilitet i fremtiden,” siger Susanne von Walden, som arbejder med systemsupport for LIPS hos GKN. ”Vores kontaktpersoner hos Prevas har stor viden og forståelse for, hvordan vores fabrik fungerer, og vi har haft utrolig velfungerende kommunikationskanaler med dem – der har aldrig været problemer.”
Vi har omfattende erfaring med logistikløsninger og besidder stærk system- og driftsmæssig ekspertise.
Robert Kristensson, Senior Software Developer Prevas
Testmiljø til forbedringsarbejde
Gennem årene har GKNs drift udviklet sig – og LIPS har udviklet sig med den. Siden starten i 2002 er der gennemført mere end 300 justeringer, både forbedringer og ændringer, som har været nødvendige for at imødekomme nye forretningsbehov. Udvidelser af grundløsningen omfatter blandt andet markant forbedret kapacitet i varemodtagelsen via nye linjer og ID-stationer, automatisk genopfyldningsstyring, softwareopgraderinger samt udvidet materialeforsyning til montage ved hjælp af plukkekoncepter. GKN har også adgang til et testmiljø, hvor ændringer kan simuleres uden risiko for negative konsekvenser i fabrikken.
”Vores mål fra starten var at have et åbent og fleksibelt system, så vi aldrig malede os selv op i et hjørne, men i stedet kunne lade udviklingen på fabrikken drive forandringerne,” siger Mats Strömberg. ”Med LIPS har vi kunnet forkorte gennemløbstiderne og samtidig sikre, at de rigtige ting er på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt.”